Choď na obsah Choď na menu
 


Sopečná činnosť

11. 12. 2009


Sopečná činnosť je proces,ktorý súvisí s prenikaním magmy na zemský povrch v podobe lávy.Sopka alebo vulkán je geomorfologický útvar vytvorený magmou vystupujúcou na zemský povrch prípadne pod vodu alebo ľadom. Na Zemi sa sopky vyskytujú pozdĺž hraníc tektonických platní a v takzvaných horúcich škvrnách.Sopka ktorá po určitom čase vybuchuje sa nazýva činná sopka.Poznáme asi 760 činných sopiek,ktoré môžu kedykoľvek obnoviť svoju činnosť.(Etna,Kľučevajska, Popocatepetl...)

Nečinná alebo vyhasnutá sopka je veľmi stará sopka,ktorá nebola v činnosti nebola niekoľko miliónov rokov.

Sopka ktorá nevybuchovala nejaké časové obdobie sa nazýva spiaca sopka.

Sopky majú  rôzne tvary,ale vždy pripomínajú kužeľ alebo kopu.Niektoré tvorí len láva-lávové sopky.Sopky vytvorené z úlomkov lávy sú nasypané sopky.Sopky v ktorých sa striedajú vrstvy lávy so sopešnými vyvrhlinami,sa nazývajú vrstevnaté sopky-stratovulkány.Výbuch nastáva,keďtlak plynov v magmatickom krbe prekoná súdržnosť nadložných hornín a láva sa prudkovymrští cez sopečný komín.
Pri výbuchu sa uvoľňuje dym, plyny, para, popol a láva. Tá sa tvorí v zásobníku magmy (magmatickom krbe), ktorý je akýmsi srdcom vulkánu. Pred výbuchom z neho magma vystupuje na povrch sopečnými komínmi.
Sopečnú činnosť väčšinou sprevádzajú často výrony vodných pár a plynov,horúce pramene a gejzíry.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.